Skip to main content

STAROSTLIVOSŤ O ZUBY: AKO SPRÁVNE ČISTIŤ DETSKÉ ZÚBKY

Mliečne zúbky sú dôležité pre zdravý vývoj dieťaťa.

Preto je nutné sa o ne starať. Aká je najlepšia technika čistenia detských zúbkov? Ako môžete svojmu dieťaťu pomôcť, aby si od útleho veku zvyklo správne čistiť zuby? Nájdite odpovede na všetky tieto otázky!

MLIEČNE ZÚBKY

Ľudia majú dve sady zubov. Prvá sada zubov sa bežne nazýva mliečne zúbky. Zväčša sa prerezávajú medzi 6 mesiacmi a 2 a pol rokom. Jedná sa o dočasnú sadu 20 zubov. Skladajú sa z:

  • 8 rezákov

  • 4 očných zubov

  • 4 stoličiek

Napriek tomu, že mliečne zuby majú deti len dočasne, sú pre vývoj dieťaťa kľúčové. Prispievajú ku správnemu rozvoju reči a jazyka, k príprave postavenia stálych zubov a tiež k rozvoju žuvania.

OSLABENIE MLIEČNYCH ZUBOV

Mliečne zuby sú zraniteľnejšie než stále zuby. Sklovina a dentín sú tenšie a menej mineralizované, tým pádom náchylnejšie k zubnému kazu.

Je preto veľmi dôležité sa o mliečne zuby starať a učit deti základom zdravej výživy.

Konzumácia sladkých potravín, nedostatočné čistenie zubov a nepravidelné návštevy zubného lekára v mladom veku môžu podporiť vznik problémov s ústnej dutine a ovplyvňujú vznik zubného kazu v dospievaní!

Od čistenia prvného zúbka až po prvú návštevu zubára: tu nájdete odpovede na otázky, ako sa starať o zuby svojich detí. Pravidelné čistenie zubov je základom pre udržanie ich zdravia. Tieto tipy vám pomôžu udržať zuby vašich detí bez kazov:

  • Pred prerezaním prvého zúbka začnite dieťaťu po kúpaní čistiť ďasná gázou, náprstkom alebo zubnou kefkou s mäkkými štetinami. Zubnú kefku dieťaťu môžete nechať, nech si ju pod vašim dohľadom hryzie samo. Čistenie zubov dieťaťa sa tak stane súčasťou osobnej hygieny.

  • Akonáhle sa dieťaťu prereže prvý zub (zväčša okolo šiesteho mesiaca veku, ale môže to byť skôr alebo neskôr), začnite čistiť detské zuby fluoridovou zubnou pastou (detskou zubnou pastou). Je dôležité používať zubnú pastu s fluoridom, pretože funguje ako prevencia vzniku zubného kazu. K dispozícii sú tiež špeciálne zubné kefky so širokou rúčkou pre deti (detská zubná kefka).

  • Zubná pasta s menším obsahom fluoridu nie je tak účinná v prevencii zubného kazu. Deti vo veku od troch do šesť rokov by mali používať zubnú pastu s obsahom 250 až 500 ppm fluoridu v množstve veľkosti hrášku. Tieto informácie nájdete na obale zubnej pasty alebo sa spýtajte svojho zubného lekára.

  • Dbajte na to, aby vaše dieťa zubnú pastu z tuby nejedlo ani neolizovalo.

  • Čistite dieťaťu zuby aspoň dve minúty dvakrát denne, raz ráno a raz pred spaním. Povzbudzujte ho, aby vypľúvalo prebytočnú zubnú pastu a neoplachovalo ju príliš veľkým množstvom vody.

  • Na čistenie zubov dohliadajte do siedmich alebo až do ôsmich rokov veku dieťaťa. Zuby môžete dieťaťu čistiť sami, alebo môžete dozerať, ako si dieťa čistí zuby a v prípade potreby mu zuby dočistiť. Od siedmich alebo ôsmich rokov by si deti mali byť schopné čistiť zuby samé. Je však dobré ich čas od času sledovať, či si čistia zuby správne a celé dve minúty.

  • Metóda čistenia zubov: Odporúča sa tzv. metoda KAI. Skratka KAI znamená "žuvacie plochy, vnútorné plochy a vonkajšie plochy". Od prvého stoličkového zuba (vo veku päť alebo šesť rokov) sa odporúča tiež krížové čistenie zubov. Nechajte si od zubného lekára alebo dentálnej hygieničky ukázať správnu techniku.

ZUBNÝ KAZ U DETÍ

Príčinou zubného kazu sú baktérie produkujúce kyselinu. Táto kyselina napáda zubnú sklovinu a spôsobuje demineralizáciu skloviny, ktorá sa prejavuje ako drobné biele sfarbenie zubov. Napriek tomu že je len slabo rozoznateľné, je možné ho zbadať voľným okom aj na mliečnych zuboch.

Dobrým spôsobom, ako skontrolovať ústa dieťaťa a zistiť tak prvé príznaky zubného kazu, je včasná návšteva zubného lekára a následné pravidelné preventívne prehliadky. Viac informácií o príznakoch a liečbe nájdete na stránke zubný kaz u detí.

STÁLE ZUBY

Mliečne zuby začínajú vypadávať vo veku 5 až 6 rokov a ďasnami sa postupne začína prerezávať 32 stálych zubov. Vo veku 6 až 12 rokov má dieťa v ústach mliečne aj stále zuby.

Tomu sa hovorí zmiešaný chrup. Posledný mliečny zub vypadáva vo veku 10 až 11 rokov. Pokiaľ sa sklovina stálych zubov poškodí, nie je možnosť opravy alebo náhrady. Preto je dôležité, aby ste práve teraz pomohli svojmu dieťaťu osvojiť si správnu zubnú hygienu.

KOMPLEXNÁ DENTÁLNA HYGIENA

Okrem pravidelného čistenia zubov by si deti s vašou pomocou mali čistiť medzizubné priestory zubnou niťou alebo medzizubnými kefkami. Pre deti sú určené špeciálne dentálne nite s detskými motívmi.

Pretože deti od šesť rokov už spravidla vedia kontrolovane vypľúvať a nehrozí riziko prehltnutia, mali by doplniť ústnu hygienu o vhodnú ústnu vodu pre každodenné použitie.

LISTERINE® vyvinul špeciálnu ústnu vodu pre deti, LISTERINE® SMART RINSE® MILD BERRY alebo LISTERINE® SMART RINSE® MILD MINT. Obsiahnutý fluorid pomáha znižovať kazivosť zubov až o 40 % viac než samotné čistenie zubov. Viac informácií o používaní ústnej vody pre deti nájdete na stránke používanie ústnej vody – deti.

Ďalšie odkazy:

Správna starostlivosť o zuby a ústna hygiena

Ústna hygiena: Často kladené otázky