ODSTRÁNENIE A PREVENCIA VZNIKU ZUBNÉHO KAMEŇA
Môžem si zubný kameň odstrániť sám? Ako zubný lekár alebo dentálna hygienička odstraňuje zubný kameň? Ako môžem zabrániť opätovnej tvorbe zubného kameňa po jeho odstránení? Odpovede nájdete tu.
ODSTRÁNITE SI ZUBNÝ KAMEŇ SVOJPOMOCNE?
Zubný kameň je tvorený zubným plakom, ktorý stvrdol vďaka minerálom zo slín. Nie nadarmo sa týmto zatvrdnutým usadeninám hovorí zubný kameň alebo kalcifikovaný plak - ide o veľmi tvrdý a pevný materiál, ktorý sa v domácich podmienkach ťažko odstraňuje, a preto by ho mali odborne odstraňovať len vyškolení profesionáli.
ODSTRÁNENIE ZUBNÉHO KAMEŇA ZUBNÝM LEKÁROM
V rámci preventívnej prehliadky odstráni zubný lekár tiež usadený zubný kameň z povrchu zubov a pozdĺž ďasien. Používa ručné nástroje ako sú scalery a kyrety, prípadne ultrazvukové prístroje.
Keďže je ošetrenie len mierne nepríjemné a nie je bolestivé, vykonáva sa zväčša bez anestézie. Pokiaľ sa v ďasnách vytvorili parodontálne vačky, môže sa zubný kameň usadzovať i tu. V tomto prípade sa používajú špeciálne prístroje. Viac informácií sa dozviete v časti parodontóza.
PREVENCIA VZNIKU ZUBNÉHO KAMEŇA
Aby sa zubný kameň netvoril, je zásadné, aby sa na zuboch trvale neusadzoval zubný plak. Dôkladnou a komplexnou ústnou hygienou predídete tvorbe zubného kameňa a zároveň vzniku zubného kazu, problémom s ďasnami a zápachu z úst.
Čistite si zuby dvakrát denne.
Dodržujte správnu techniku čistenia zubov (viď čistenie zubov).
Medzizubné priestory čistite zubnou niťou alebo medzizubnou kefkou.
Každodenné používanie ústnej vody zlepšuje ústnu hygienu.
NÁŠ TIP:
Pre zníženie tvorby zubného kameňa odporúčame LISTERINE® TOTAL CARE STAY WHITE (ústna voda proti tvorbe zubného kameňa).
Po vyčistení zubov odstraňuje baktérie, které kefka nevyčistila, aj v miestach, ktoré sú zubnou kefkou ťažko dostupné. Zloženie s chloridom zinočnatým bráni tvorbe nového zubného kameňa a pomáha udržiavať prirodzenú belosť zubov.
Ďalšie odkazy