Skip to main content

ORDINAČNÉ BIELENIE

Ordinačné bielenie je procedúra zosvetlenia zubov, které vykonáva len zubný lekár alebo dentálna hygienička v ordinácii alebo ho vykonávate doma pod dohľadom (domáce bielenie). Zistite všetko o možnostiach, nákladoch a výhodách a nevýhodách.

MÔŽE SI ZUBY NECHAŤ VYBIELIŤ KAŽDÝ?

Len váš zubný lekár alebo dentálna hygienička môže posúdiť, či bude bielenie vašich zubov možné. Napríklad na rozdiel od šedivých zubov je u žltých väčšia pravdepodobnosť, že budú opäť biele.

Po posúdení, či bude bielenie možné a úspešné, začne váš zubný lekár alebo dentálna hygienička s výberom vhodného odtieňa. V určitých fázach musí byť váš zubný lekár alebo dentálna hygienička obzvlášť opatrný.

zahnverfaerbungen_0.jpg

ORDINAČNÉ BIELENIE U ZUBNÉHO LEKÁRA ALEBO DENTÁLNEJ HYGIENIČKY - AKO PREBIEHA?

Bielenie zubov v ordinácii lekára sa tiež nazýva ordinačné bielenie. Bielenie zafarbenej zubnej skloviny sa vykonáva pomocou roztoku peroxidu vodíka.

Za týmto účelom je na zub nanesený bieliaci prostriedok vo forme gélu a aktivuje sa pomocou vysokoenergetickej lampy. Pri tomto procese sa peroxid rozkladá a uvoľňuje sa kyslík, ktorý trvale odstraňuje farbivá oxidačným procesom.

DOMÁCE BIELENIE

Váš zubný lekár alebo dentálna hygienička vám môže ponúknuť domáce bielenie. Táto metóda kombinuje ošetrenie u vás doma a pravidelné kontroly v ordinácii.

Domáce bielenie môžeme rozdeliť na tri fázy:

  • Počas vstupnej návštevy zubár alebo dentálna hygienička urobí odtlačky hornej a dolnej čeľuste, aby mohli zhotoviť dva nosiče, do ktorých sa nanáša bieliaci gel.

  • Zubný lekár alebo dentálna hygienička vám vysvetlí, ako a kedy nosiče s bieliacim prípravkom používať. V závislosti na koncentrácii prípravku sa nosiče aplikujú buď v noci, alebo cez deň po dobu určenú zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou.

  • Po týždni zubný lekár alebo dentálna hygienička skontroluje postup bielenia. V závislosti na výsledkoch je možné používanie nosičov predĺžiť o niekoľko týždňov.

Výhody:

  • Priebežná kontrola stavu zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou.

  • Belosť zubov si môžete určovať sami sledovaním zmien odtieňov každý deň.

  • Náklady sú o niečo nižšie ako u ordinačného bielenia.

Nevýhody:

  • Bielenie zubov trvá dlhšie (asi týždeň) a vyžaduje viac osobnej iniciatívy.

  • Aj pri domácom bielení si niektorí pacienti sťažujú na citlivosť na teplo a chlad (viď bolesť citlivých zubov).

  • Výsledky bielenia nie sú trvalé.

ZÁVER:

Výsledky bielenia zubov nie sú trvalé. V závislosti na vašej životospráve a ústnej hygiene je nutné vykonať kontrolu po šiestich, dvanástich alebo osemnástich mesiacoch.

Listerine_Advanced_White_Mild_Taste

Biele zuby si môžete udržať okrem iného aj pomocou ústnej vody pre belšie zuby. Ústna voda LISTERINE® ADVANCED WHITE MILD TASTE neobsahuje peroxid a je účinná vďaka svojmu dvojakému účinku: odstraňuje odolné zafarbenie zubov a zabraňuje vzniku nového zafarbenia - bez poškodenia skloviny. Pre belšie zuby len za 1 týždeň!

Ďalšie odkazy

Prečo sú zuby žlté?

Domáce bielenie zubov

Biele zuby: Často kladené otázky