BIELE ZUBY: NAJČASTEJŠIE OTÁZKY
Sú naše zuby prirozene biele?
Zuby nie sú prirozene biele. Majú perleťový lesk, ktorý s vekom postupne mierne žltne, nech sa o zuby staráme sebastarostlivejšie.
Zmenu odtieňov zubov môžeme najlepšie pozorovať na deťoch. Mliečne zúbky sú snehovo biele a následne sú nahradené stálym chrupom, ktorý je žltší než mliečny.
Čím sme starší, tým viac sa vonkajšia vrstva našich zubov stenčuje a stále viac presvitá tzv. dentín, ktorý má žltkastú farbu.
Farbu zubov v priebehu života ovplyvňuje tiež usadzujúci sa zubný kameň a ich prirozené opotrebenie.
Môžu sa časom zafarbiť aj zubné náhrady?
Áno, zubná náhrada môže časom zmeniť farbu rovnako ako vaše zuby. Pokiaľ si tretie zuby nečistíte aspoň dvakrát denne rovnako ako zuby, môže plak a zbytky jedla viesť k žltošedému, zelenému alebo dokonca čiernemu sfarbeniu. Zubné implantáty, zubné korunky alebo fazety, nie je možné bieliť.
Zafarbeniu zubnej náhrady zabránite dôkladnou a pravidelnou starostlivosťou - pravidelným čistením zubov, používaním dentálnej nite alebo medzizubných pomôcok na čistenie medzizubných priestorov a vyplachovaním úst ústnou vodou.
Ordinačné bielenie zubov vs. voľnopredajné prípravky na bielenie zubov
Všetky metódy bielenia zubov, či už domáce alebo ordinačné, používajú k odstráneniu škvŕn zo zubov rovnakú chemickú procedúru.
Hlavný rozdiel je v cene (profesionálne bielenie zubov sa pohybuje rádovo vyššie, zatiaľ čo domáce bielenie je ekonomickejšie).
Ordinačné bielenie má naviac tú výhodu, že zubný lekár alebo dentálna hygienička môže počas procedúry zakryť a ochrániť ďasná.
Profesionálne bielenie zubov trvá podstatne dlhšie (1 až 1,5 hodiny), zatiaľ čo domáce metódy obvykle netrvajú dlhšie než 30 minút. Aby sme boli spravodliví, profesionálne metódy majú dlhší účinok než domáce metódy (1 rok vs. 6 mesiacov).
Prečo mám na zuboch biele škvrny?
Pokiaľ si po bielení zubov všimnete bielych škvŕn na zuboch, obvykle na nich boli už pred ošetrením, ale teraz sú vďaka bieleniu zubov výraznejšie.
Tieto biele škvrny obvykle po krátkej dobe zmiznú. Občas môžu byť biele škvrny zapríčinené nedostatkom vápnika. Pokiaľ máte akékoľvek obavy, je najlepšie požiadať o radu svojho zubného lekára.
V akom veku je bezpečné začať s bielením zubov?
Než sa začnete o zuby dieťaťa starať pomocou ústnych vôd pre belšie zuby alebo pomocou bieliacich prípravkov, malo by mať aspoň 12 rokov. V tomto veku by dieťa malo mať všetky stále zuby.
Pred použitím bieliacich prípravkov pre deti sa však vždy poraďte so svojim zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou. Pred výberom spôsobu ošetrenia je lepšie najprv zistiť príčinu zafarbenia zubov vašich detí.
Môže jedlá sóda vybieliť zuby?
Jedlá sóda, známa tiež ako hydrogenuhličitan sodný, je abrazívny materiál, ktorý dokáže odstrániť škvrny zo zubov a pomáha udržať ich farbu. Jedlá sóda môže byť veľmi účinná voči povrchovému zafarbeniu, ale zďaleka nemá tak silný účinok ako chemický peroxid.
Môže bielenie oslabiť zuby?
Bielenie je preukázateľne bezpečné a účinné, či už ho vykonáva zubný lekár, dentálna hygienička, alebo si ho vykonáte sami doma pomocou domácich prípravkov. Používaním nadmerného množstva bieliacich prípravkov alebo používaním viacero rôznych prípravkov naraz si zuby poškodiť môžete.
Bieliace prípravky používajte vždy len podľa návodu a dodržujte pokyny na obale. Príliš časté alebo nadmerné používanie môže poškodiť zubnú sklovinu.
Aké množstvo peroxidu je pre moje zuby bezpečné?
Vždy dodržujte pokyny a inštrukcie uvedené na obale výrobku. Pokiaľ dosiahnete požadovaného výsledku bez zvýšenia citlivosti, stačí jedna bieliaca procedúra mesačne.
Bez konzultácie so svojim zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou, by ste si nemali bieliť zuby častejšie než dvakrát ročne . Upozorňujeme tiež, že bielenie nie je vhodné pre každého. Bieliace prípravky by ste napríklad nemali používať, pokiaľ ste tehotná, kojíte alebo ste v minulosti trpeli ochorením ďasien.
Pred použitím bieliacich prípravkov sa vždy poraďte so svojim zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou.