Skip to main content

PARODONTÓZA (PARODONTITIDA)

Parodontóza (obvykle označovaná ako "paradentóza") je bakteriálny zápal, ktorý vedie k nevratnému poškodeniu časti parodontu (spojivové tkanivá kosti).

PRÍČINY

Parodontóza je spôsobená neliečeným zápalom ďasien (gingivitída). K zápalu dochádza pôsobením baktérií zubného plaku, ktorý sa nahromadí na a pod líniou ďasien a v medzizubných priestoroch.

PRÍZNAKY PARODONTÁLNEHO OCHORENIA

S postupujúcou infekciou môže dôjsť k deštrukcii parodontu a okolitých tkanív. Ďasno sa postupne odchlipuje od zuba. Vzniknutá medzera sa nazýva parodontálny vačok.

Ďasná sú potom opuchnuté, začervenané a tak citlivé, že sťažujú žuvanie. Zápal môže zasiahnuť a napadnúť alveolárnu kosť v oblasti koreňa.

Postupom času sa zub uvoľňuje, až nakoniec vypadne. Parodontálne ochorenie je hlavnou príčinou straty zubov u dospelých. V akútnych prípadoch sa objavujú abscesy a zápach z úst.

Nie všetky prípady zápalu ďasien prejdú do parodontálneho ochorenia. Presné dôvody tohoto vývoja nie sú známe. Rolu hrá množstvo a agresivita baktérií i imunitná reakcia postihnutého.

Napríklad pacienti s cukrovkou majú zvýšené riziko ochorenia parodontu (viď tiež diabetes a zuby). Ďalšími rizikovými faktormi sú fajčenie, nevhodná strava alebo strava príliš bohatá na cukry a kyseliny, sucho v ústach, alkohol, stres a hormonálne výkyvy (puberta, tehotenstvo, menopauza).

OŠETRENIE PARODONTU

Parodontálne ochorenie môže liečiť len zubný lekár. Pokiaľ máte začervenané, krvácajúce ďasná, opuch alebo vás bolia zuby, rýchlo sa objednajte ku svojmu zubnému lekárovi!

Diagnóza

Po stanovení diagnózy zubným lékárom, napr. vrátane závažnosti parodontitídy, by mal nasledovať štrukturovaný koncept liečby pacienta s parodontitídou:

Krok 1: Základ

Prvým krokom je edukácia v oblasti ústnej hygieny a rizikových faktoroch a odborné odstránenie zubného plaku a zubného kameňa nad líniou ďasien.

Krok 2: Terapia súvisiaca s príčinou

Vo fáze 2 sa odstraňuje biofilm a zubný kameň pod líniou ďasien (subgingiválne) a v parodontálnych vačkoch.

Krok 3: Chirurgická liečba

Probiehajú priebežné kontroly a pokiaľ nie je liečba dostatočne účinná, možno zvážiť chirurgický zákrok.

Krok 4: Doplňujúca liečba parodontózy

Parodontóza je chronické ochorenie. Po aktívnej parodontálnej liečbe je cieľom udržať dosiahnutú stabilitu stavu parodontu a v ideálnom prípade zabrániť ďalšiemu vývoju parodontózy. K tomu slúži osvojenie a prijatie hygienických návykov v starostlivosti o ústnu dutinu a pravidelné kontroly zubov a ďasien.

PREVENCIA PARODONTÓZY

Prevencia zápalu ďasien, a tým i riziko parodontózy, je samozrejme lepšia ako jej liečba. Viac informácií o prevencii nájdete na stránke Zdravé ďasná.

Ďalšie odkazy

Zápal ďasien

Tipy na zdravé ďasná

Diabetes a zuby

Ďasná: Často kladené otázky